Ear cuffs, czyli nausznice, to nowy trend w biżuterii. Ich charakterystyczną cechą jest to, że nie wymagają piercingu – ozdobę mocuje się na krawędzi ucha lub wewnątrz małżowiny. Co wziąć pod uwagę, aby zaprojektować wygodną biżuterię w tym typie? Wyróżniliśmy trzy najważniejsze kwestie.
TRZYMANIE SIĘ UCHA
Zasadą mocowania nausznic jest zacisk: konstrukcja elementu musi być elastyczna, tak, aby możliwe było delikatne rozgięcie elementu przed założeniem. Nausznicę należy ścisnąć, gdy znajdzie się na krawędzi ucha. Projektując taką ozdobę, wykorzystaj podstawową kontrukcję w postaci otwartej obrączki. Możesz zmultiplikować kompozycję, jeśli więcej obrączek połączysz prętem.
Nausznice mogą mieć także większe ksztalty – ich ciężar nie jest tu istotny, ponieważ rozkłada się na całości ucha i nie powoduje nieprzyjemnego uczucia rozciągania płatka ucha. Jeśli myślisz o projekcie większego elementu, pamiętaj o jednak o tym, żeby przewidzieć dla niego dodatkowe miejsca trzymania. Jako podstawowe, możesz wykorzystać klasyczne miejsce montażu kolczyka, czyli dziurkę w płatku ucha. Kolejnym miejscem może być krawędź ucha – tu możesz zastosować zaciski, albo klips. Dobre trzymanie większego projektu zapewni też element zachodzący za górną krawędź ucha.
WYKORZYSTAJ WNĘTRZE UCHA
Zaletą biżuterii typu ear cuffs jest fakt, że mogą jej używać osoby, które nie mają chęci na piercing. Taką nausznicę można zawiesić we wnętrzu ucha. Dobrze sprawdzają się w tym przypadku koła lub obfite obwarzanki. Bez obawy o ciężar, można zastosować ich kilka na raz. Założenie takiej biżuterii będzie możliwe, jeśli w zaproponowanym przez Ciebie kształcie zostawisz niewielki prześwit. Dobrym pomysłem jest zastosowanie elastycznej konstrukcji, która umożliwi lekkie rozgięcie wyrobu na czas zakładania. Zadbaj o to, aby wszelkie krawędzie, które będą mieć styk ze skórą, były gładkie i zaokrąglone. To szczególnie ważne, ponieważ zakładanie nausznic wymaga wsunięcia ich w miejscu ucha o najmniejszej grubości, a następnie przesunięcie elementu w górę ucha.
POMYŚL O REGULACJI WIELKOŚCI
Jeśli zamierzasz wykorzystać dziurkę w płatku ucha jako część systemu montażowego nausznicy typu full-ear-cuff, pomyśl o tym, w jaki sposób wprowadzić możliwość regulacji rozmiaru. Możesz to zrobić za pomocą szerszej bazy do montażu sztyftu, dzięki której będzie można dopasować szerokość rozstawu mocujących elementów w granicach do pół centymetra.
Jeśli projektujesz formę pod odlew, możesz wprowadzić system rozmiarowy, opierając się o karty z pomiarami. W tym celu najlepiej będzie, jeśli wykonasz model własnego ucha, który pomoże Ci znaleźć punkt wyjścia dla kompozycji, którą dopasujesz do innych rozmiarów. Jak wykonać model ucha piszemy w osobnym artykule, znajdziesz go pod tym linkiem.