Temat, który ostatnio nas intryguje, to biżuteria zdobiąca uszy na całej długości płatka, czyli nausznice typu full ear cuffs. Zauważyliśmy, że trudno jest na wstępie określić odpowiednie wymiary projektu, a te są kluczowe, aby wyrób był dobrze dopasowany do ucha i zamocowany tam, gdzie ma szansę najlepiej się trzymać. Znaleźliśmy jednak rozwiązanie, którym chcemy się z Tobą podzielić 🙂
MANEKIN DLA UCHA
Projektanci odzieży, chcąc zaprojektować drapowanie tkaniny, układają materiał na manekinie. W branży jubilerskiej też istnieją manekiny. Są nimi modele dekoltu i szyi, które wykorzystuje się w projektowaniu naszyjników. Pomagają określić długość naszyjnika i miejsca, w których należy wprowadzić elastyczne łączenia elementów. Do tej pory nie pomyśleliśmy jednak o tym, że do prac złotniczych może nam się przydać manekin ucha! Okazuje się on jednak niezwykle pomocny przy projektach dużych nausznic.
Silikonowe modele uszu możesz kupić wysyłkowo. Ten ustandaryzowany model nie będzie jednak odzwierciedlał kształtu Twojego ucha, co może być problemem, jeśli myślisz o tworzeniu unikatowej biżuterii na własny użytek. Jeśli eksperymentowałaś z gotowymi full ear cuffs, pewnie wiesz, że ich wymiar nie zawsze zgadza się z wielkością twojego ucha, a zaplanowane mocowania często mijają się z Twoimi proporcjami. Dlatego poniżej przedstawiamy przepis na samodzielne wykonanie modelu WŁASNEGO ucha 🙂
Dzięki formie, którą przygotujesz, będziesz mogła wykonać zarys formy z wosku, lub tradycyjnej metalowej kompozycji bezpośrednio na modelu ucha – sprawdzisz potrzebne wielkości, przetestujesz proporcje elementów i zaplanujesz miejsca, w których – oprócz dziurki w płatku – zamocujesz kolczyk do krawędzi ucha.
Zaczynamy!
Co będzie potrzebne:
- alginat stomatologiczny (to masa, która służy do odciskania kształtu szczęki)
- silikon spożywczy (czyli taki, który może mieć kontakt z żywnością, więc będzie bezpieczny dla skóry
- 2 okrągłe plastikowe foremki, np. po sałatce jarzynowej
- plastelina, jeśli trzeba będzie wypoziomować odlew
- łyżka
- mieszadło (np. bambusowa pałeczka)
- wata
Jeśli chcesz wykonać dobitkę własnego ucha, przyda Ci się pomoc drugiej osoby, która nałoży algina w odpowiednim miejscu.
WYKONANIE MODELU UCHA KROK PO KROKU
1. Zepnij i zabezpiecz włosy. Rozrobiony algina będzie sechł bardzo szybko, dlatego po przygotowaniu substancji musisz od razu nałożyć go na ucho – na osłonięcie włosów nie będziesz czasu, dlatego zrób to w pierwszym kroku. Jeśli masa wejdzie we włosy, oczywiście możesz ją usunąć, jest to jednak kłopotliwe i warto tego uniknąć. Aby zabezpieczyć włosy, możesz owinąć część głowy folią spożywczą, zadbaj jednak o to, aby cały płatek ucha nie był nią przyciśnięty.
2. Koniecznie włóż do wnętrza ucha kawałek waty, żeby masa nie weszła do środka kanalika słuchowego.
3. Rozrób alginat z wodą w proporcji wskazanej na opakowaniu. W naszej próbie użyliśmy produktu o pojemności 450g, podzielonego na 4 porcje. Dostosuj proporcję wody do tej objętości. Jeśli chcesz wykonać więcej niż jeden model, za każdym razem wyrabiaj nową, świeżą masę.
Użyj plastikowej foremki i mieszadła (może być np. bambusowa pałeczka). Alginat powinien mieć zwartą konsystencję, podobną do bardzo mokrego drożdżowego ciasta. Najlepiej byłoby uzyskać gładki algina bez grudek i bąbelków, ale jeśli nie uda się zrobić takiej masy, nie przejmuj się – w wypadku modelu ucha wysoka gładkość odlewu nie będzie konieczna.
4. Nałóż rozrobioną masę na ucho w taki sposób, żeby pokryć całość płatka i dodatkową przestrzeń z boku ucha. Delikatnie wklep alginat do wnętrza ucha, pod płatkiem i dookoła niego. Chcemy, żeby masa oblepiła ucho możliwe dokładnie, bo wtedy model będzie realistyczny
5. Zanim zdejmiesz masę z ucha poczekaj, aż alginat “zdrętwieje” i zrobi się mniej mokry. Możliwe, że w trakcie wysychania będzie zmieniał kolor. Masa nie zrobi się twarda – będzie wciąż elastyczna, dzięki czemu będzie łatwo ją zdjąć. Ściągaj masę delikatnie, żeby materiał nie porwał się.
6. Aby uzyskać odlew, konieczne będzie zalanie negatywu wypełniającą substancją, czyli silikonem. Nalewaj silikon do wnętrza alginatowej formy i co jakiś czas lekko uderzaj dnem formy o blat – robimy to po to, żeby silikon dotarł we wszystkie zakamarki odcisku. Nalej tyle silikonu, żeby zalał wnętrze ucha i jeszcze trochę przestrzeni wokół.
7. Silikon jest płynny i potrzebuje więcej czasu niż algina, żeby stężeć. Dlatego warto zostawić go do zaschnięcia w takich warunkach, aby niepostrzeżenie nie przelał się w przypadkowe miejsce. Wypoziomuj bryłę, żeby utrzymać silikon wewnątrz formy. W tym celu możesz użyć plastikowej foremki – włóż tam alginat i użyj plasteliny, żeby ustawić bryłę w poziomie. Możesz też uszczelnić boki między alginatem a foremką, jeśli widzisz, że jest ryzyko, że substancja przeleje się.
8. Poczekaj kilka godzin aż silikon stężeje, następnie delikatnie wyjmij go z alginatu. Teraz powinnaś uż widzieć kształt swojego ucha! Nadmiarową powierzchnię wokół modelu możesz obciąć, wyrównując krawędzie modelu. Gotowe!
Uwaga: pomyśl o zrobieniu więcej niż jednego modelu – będziesz mieć zapas, jeśli jedna forma przypadkowo się zniszczy. Rozważ też zrobienie odlewów obu uszu! Przeciwnie do tego, co widzisz w lustrze, Twoje prawe ucho w modelu będzie mieć krawędź po lewej stronie, a lewe po prawej, co w jakiś dziwny sposób wpływa na poczucie, że w którąś stronę wygodniej jest projektować kompozycję…
TESTUJ ZDEJMOWANIE I ZAKŁADANIE FULL EAR CUFF
Model ucha wykonany z silikonu jest elastyczny i bardziej zbliżony w do warunków prawdziwego ucha, którego małżowina jest giętka. Z pewnością sprawdzi się lepiej, niż model gipsowy, który może obtłukiwać się w trakcie testów zakładania i zdejmowania zausznicy. O tym, gdzie planować dodatkowe mocowania full-ear cuff opowiemy w kolejnym artykule