Fascynuje Cię złotnictwo, ale obawiasz się, że to specjalistyczna dziedzina, której nie da się realizować poza profesjonalną pracownią? Przeczytaj poniższy tekst i przekonaj się, że można praktykować złotnictwo także w domu. To prostsze, niż myślisz!

Dla wielu osób, które rozważają podjęcie nauki tworzenia biżuterii, ważną kwestią jest to, czy będą w stanie tworzyć ją we własnej przestrzeni. Jeśli studiujesz złotnictwo, wiesz już, że wiedza wyniesiona z zajęć wymaga praktyki, czyli godzin poświęconych na utrwalanie umiejętności. Z tego powodu, uczniom naszego kursu PRO polecamy urządzenie domowej pracowni, w której będą mogli ćwiczyć umiejętności zdobyte na zajęciach. By to zrobić, konieczne będzie stanowisko pracy i kilka podstawowych narzędzi. Pomimo tego, rewolucja związana z pojawieniem się w domu złotniczego studio będzie mniejsza niż przypuszczasz. Mamy antidotum na urządzanie studio! 🙂 Dowiedz się jak uprościć przygotowania.

ZŁOTNICTWO – STANOWISKO PRACY
To, co widzisz na ilustracji, to klasyczne stanowisko pracy złotnika. Jego charakterystycznym i najważniejszym elementem jest drewniany klin (fajnagiel), osadzony w kowadle (flahajzynie). Odstający od krawędzi blatu klin stanowi robocze podłoże przeznaczone do wiercenia, szlifowania i polerowania. To także element, na którym stabilnie oprzesz lub unieruchomisz wyrób, na którym pracujesz. Ważne jest, by do opracowywanego wyrobu mieć dostęp ze wszystkich stron – z tego właśnie względu klin tradycyjnie montuje się w półkolistym wycięciu w blacie stołu – obszar po jego bokach to przestrzeń przeznaczona na dostęp dłoni. Pod wycięciem montuje się fartuch (fel), do którym lądują opiłki spadające z fajnagla. Tradycyjnie, fel wykonany był ze skóry.
Biżuteria to przedmioty w niewielkiej skali, dlatego warsztat jubilerski, szczególnie na początku, może ograniczyć swój obszar do roboczego stołu. Wysokość blatu powinna być wyższa niż standardowego stołu lub biurka przynajmniej o 10 cm. Dlaczego tak wysoko? Chodzi o to, by nie pochylać głowy nad opracowywanym przedmiotem. Przy stole złotniczym siedzimy nisko, a wysokość blatu powinna być wypadać nieco niżej niż linia wzroku. Na stanowisku przyda się krzesło z regulowaną wysokością ustawione w najniższej pozycji.
Przy stole powinna znaleźć się także lampa z regulowanym ramieniem. Jeśli nie masz jeszcze biurkowej lampki, możesz kupić lampę ledową z dobrym współczynnikiem odwzorowania barw.
Przydatne informacje na temat organizacji miejsca pracy w domowym studio znajdziesz w naszym filmie “Jak przygotować stanowisko pracy”. Materiał jest bezpłatny, wystarczy zalogować się do serwisu Wytwórni przez nasz e-sklep, a następnie przejść do panelu kursu. Do filmu dołączyliśmy materiały dodatkowe w postaci listy narzędzi niezbędnych do wyposażenia pracowni i projektu blatu roboczego z wymiarami. Na jego podstawie możesz zbudować swoje stanowisko, a na podstawie wykazu narzędzi sprawdzić jaki budżet musisz przeznaczyć na wyposażenie. Profesjonalny zestaw narzędzi to spory wydatek do którego możesz nie mieć przekonania na starcie swojej złotniczej drogi. Pamiętaj jednak, że na początkowym etapie nauki złotnictwa nie ma konieczności, by posiadać w studio komplet wyposażenia. Możesz kompletować je stopniowo. Na wielu forach tematycznych możliwe jest także uzyskanie informacji o możliwości kupna sprzętu z drugiej ręki.
JAK PRAKTYKOWAĆ ZŁOTNICTWO W DOMU? LIFE HACK!
Jeśli nie masz jeszcze pewności, czy klasyczne złotnictwo to zajęcie dla Ciebie, zapewne zastanawiasz się, czy angażować się w kompletowanie niezbędnego sprzętu. Na szczęście, teraz możesz podejść do tematu niezobowiązująco! Mamy dla Ciebie kilka propozycji dotyczących tego jak ułatwić sobie start w temacie tworzenia biżuterii.
OSZCZĘDŹ MIEJSCE: BLAT NA KOBYŁKACH
Wiemy, że wstawienie drugiego biurka w mieszkaniu może być problemem. Stół złotniczy jest wysoki, więc nie sprawdzi się jako zwykły stół roboczy. Jeśli użyjesz blatu ustawionego na kobyłkach z możliwością regulacji wysokości, uda Ci się połączyć dwie funkcje blatu w jednym meblu. Niższe ułożenie blatu będzie przydatne do wszystkich codziennych zajęć, a jego podniesienie pozwoli przekształcić blat w studio biżuterii wtedy, kiedy będziesz tego potrzebować.
PRZYKRĘĆ KLIN
Zamiast konstruować klasyczny stół złotniczy z półkolistym wycięciem w którym umieszczony jest fajnagiel, możesz zdecydować się na prostsze rozwiązanie. Jest nim klin przykręcany bezpośrednio do blatu. Klin ten jest nieco mniejszy od klasycznego, dzięki czemu ciężar kowadła jest niewielki. To ważne, ponieważ przy każdej zmianie pozycji klina (z prostej na skośną i odwrotnie) konieczne będzie odkręcenie i ponowne przykręcenie stalowej części. Jak to wygląda, możesz zobaczyć na naszym na kanale YouTube. Wadą tego rozwiązania jest konieczność użycia niestandardowego fartucha (fela), który pomoże utrzymać czystość w miejscu pracy. Drobiny i opiłki możesz zbierać na przykład do tkaniny podpiętej pod blatem i wykładanej na kolana. Podobną rolę może pełnić wysunięta pod klinem szuflada.
Pamiętaj, by blat, do którego przykręcisz flahajzyn nie był grubszy niż 35 mm (tyle wynosi maksymalne rozwarcie śruby zaciskowej). Jeśli to możliwe, unikaj lekkich blatów z płyt wiórowych. One mogą odkształcić się przez nacisk zaciskowego mechanizmu.
WYPOŻYCZ NARZĘDZIA
Jeśli nie chcesz decydować się na wydatek związany z wyposażeniem pracowni, możesz wypożyczyć od nas zestaw narzędzi! Na początek działalności wypożyczalni Antidotum mamy dla was zestaw przeznaczony do realizacji zadania z kursu online “Wycinanie biżuterii”. Znajduje się w nim m. in. piłka włosową z brzeszczotami, cęgi i mała ręczna wiertarka zwaną furkadełkiem. Wypożyczalnia Antidotum funkcjonuje jak leasing: pobieramy opłatę za rok użytkowania sprzętu z góry. Jeśli przed upływem tego czasu zwrócisz nam narzędzia, oddamy Ci pieniądze za niewykorzystany czas wypożyczenia. Po roku zaś, nieoddany sprzęt przejdzie na Twoją własność. Więcej o tym przeczytasz w regulaminie wypożyczeń w naszym dziale FAQ, a także w opisie zestawu narzędzi, który znajdziesz w naszym sklepie.