Zastanawiasz się, czy inwestować energię w naukę rysunku czy lepiej od razu nauczyć się tworzenia trójwymiarowych modeli w programie komputerowym? Odpowiedź jest prosta – zacznij od rysunku, bo rysowanie pomoże Ci w pracy z modelowaniem 3D.
Specjalistyczne oprogramowanie 3D staje się coraz bardziej przystępne dla użytkowników, jednak wykonanie szczegółowego modelu jest wciąż niezwykle pracochłonne. Jeśli jesteś osobą początkującą, najszybszy i najprostszy render wykonasz ręcznie – za pomocą kartki i ołówka. Żeby to zrobić, nie musisz rysować jak architekt. Szybki rysunek nakreślisz kilkoma liniami, a dzięki niemu sprawdzisz, który z wariantów Twojego pomysłu najbardziej Cię przekonuje.
JAK RYSOWAĆ BIŻUTERIĘ KROK PO KROKU
Wszystko, czego potrzebujesz, żeby zacząć rysować, masz zapewne pod ręką. Potrzebne będą ołówki i gumka, cienkopis, marker i papier. Nie wahaj się użyć kartki w dużym formacie – jeśli dysponujesz papierem do drukarki w formacie A4, połącz taśmą dwie strony. Dlaczego to takie ważne? Dla wielu z nas rysowanie nie jest umiejętnością, w której czujemy się swobodnie i zdarza się, że zaczynamy rysować z boku lub w rogu kartki. Szkic bywa malutki i rysowany za pomocą drobnych, krótkich linii. Spróbuj zmienić to podejście i przyzwyczaj rękę do pewniejszych ruchów. Rozruszasz rękę, jeśli dasz sobie więcej przestrzeni. W tym celu przyda się papier w dużym formacie.
Krok pierwszy to wykonanie podrysu, czyli perspektywicznej siatki, w którą zostanie wpisany przedmiot, który rysujesz. Z czasem możesz zrezygnować z tej warstwy rysunku, na początku siatka pomoże Ci w rysowaniu obiektu w perspektywie. Żeby odróżnić właściwy rysunek od podrysu, użyj różnych narzędzi. Warstwy podrysu i elementów, które znajdują się w dalekim planie, zostawiaj jasne i stawiaj je cienkimi liniami. Rysując to, co znajduje się najbliżej oka, używaj cienkopisów o mocnej czerni i grubszej kresce.
Papier i ołówek możesz zastąpić tabletem wyposażonym w specjalny ołówek i aplikacją Procreate. Jeśli masz taki sprzęt, koniecznie spróbuj! Rysunek w aplikacji możesz wykonać na kilku osobnych warstwach, dzięki czemu łatwiej będzie cofnąć krok, z którego nie będziesz zadowolona. Podobny efekt uzyskasz używając papieru i kalki kreślarskiej. Używając warstw w rysunku, możesz wielokrotnie wykorzystywać podrys jako podstawę dla wielu wariantów szkicu.
W drugim kroku zacznij obracać obiekt w wyobraźni i narysuj go wiele razy z rożnych punktów widzenia. Wykonaj serię rysunków starając się przedstawić obiekt widziany od góry, od dołu, z lewej i prawej strony. W ten sposób doprecyzujesz wygląd projektu z wielu stron. Dzięki temu ćwiczeniu, to, co widziałaś oczami wyobraźni, zacznie stawać się realistycznym projektem. W trakcie rysowania Twój pomysł zacznie ewoluować. Pozwól sobie płynąć i wizualizować różne rozwiązania. Zawsze możesz wrócić do poprzednich rysunków, jeśli poczujesz, że poprzedni wątek miał większy potencjał.
Pamiętaj, że rysunki, które wykonujesz, mają charakter roboczy – nie muszą być idealne ani skończone. Staraj się jednak nie uciekać od tego, czego nie możesz „zobaczyć”. Jeśli nie masz do końca pewności, jak może wyglądać konkretna kwestia techniczna, na przykład zawias przy danym układzie elementów, postaraj się to pokazać. Rysując ten detal, wstępnie rozwiążesz problem, który pojawi się na etapie wykonywania prototypu.
Jeśli w trakcie szukania rozwiązań technicznych poczujesz, że wyczerpały Ci się pomysły, sięgnij po inspiracje. Poszukaj typowych schematów konstrukcji danego wyrobu jubilerskiego i zobacz jak mają się do twojej propozycji. Zrób przegląd podobnych realizacji – zobacz, jak wykonane są detale: łączenia, zawiasy, oprawy kamieni. Możesz stworzyć moodboard, w którym zawrzesz wizualne inspiracje zebrane przy okazji tych poszukiwań.
Ze wszystkich szkiców wybierz jeden o największym potencjale i na jego postawie stwórz makietę lub prototyp. Tworząc model, rób notatki – czy pojawiły się jakieś problemy do rozwiązania? Czy przewidujesz użycie konkretnych narzędzi? To ważne, żeby notować sobie informacje na temat przebiegu projektu. Dzięki notatkom łatwiej wdrożysz się w proces, jeśli będziesz wracać do niego po przerwie.
WYMYŚLANIE PRZEZ RYSOWANIE
Czasem zdarza Ci się nie mieć pomysłu na nowy projekt? To normalne! Na szczęście nie musisz czekać na przypływ weny, bo pomysł można „wypracować”. Rysowanie jest jednym ze sposobów aktywnego kształtowania koncepcji. Daj się ponieść flow: zacznij rysować, a z tego co powstanie, wybieraj elementy, które najbardziej Ci się podobają i rozwijaj je w kolejnych, nowych rysunkach.
Pamiętaj, że nie musisz w ten sposób nic konkretnego osiągnąć. Jeśli nie będziesz zadowolona z tego, co znajdzie się na kartce pomyśl, że czas który poświęciłaś na gimnastykowanie umysłu był wartościowy. Pomysły będą rozwijać się w Twojej wyobraźni, i możliwe, że wrócisz do nich później.
GIMNASTYKA WYOBRAŹNI PRZESTRZENNEJ
Zyskanie swobody w rysowaniu pozwoli Ci wizualizować pomysły w szybki i efektywny sposób. Nauka rysowania wzmocni też Twoje wyczucie wyobraźni przestrzennej i przyśpieszy proces projektowania. Spróbuj polubić rysowanie – to dobry sposób na relaks po dniu spędzonym na pracy przy komputerze. Jak uczyć się rysunku? Możesz skorzystać z naszego skryptu Rysunek dla złotników. W przyszłości planujemy też rysunkowy kurs online, w którym znajdziesz informacje na temat tego, jak odważnie i z rozmachem stawiać linie, wyprowadzać łuki i tworzyć perspektywiczny podrys dla projektów.