Zastanawiasz się, czy lepiej jest nauczyć się tworzyć trójwymiarowe modele biżuterii w programie komputerowym, czy zainwestować w naukę rysunku? Odpowiedź jest prosta – zacznij od rysunku, bo on pomoże Ci także w pracy z modelowaniem 3D. Pomimo tego, ze takie specjalistyczne oprogramowanie staje się coraz bardziej przystępne dla użytkowników, wykonanie szczegółowego modelu jest wciąż bardzo pracochłonne. Najszybszy i najprostszy render wykonasz za pomocą kartki i ołówka. Na dodatek, nie musisz rysować jak mistrz architektury. Szybki, wizualizujący rysunek nakreślisz kilkoma liniami, a dzięki temu możesz sprawdzić, który z wariantów Twojego pomysłu najbardziej Cię przekonuje.

JAK RYSOWAĆ BIŻUTERIĘ KROK PO KROKU
Wszystko, czego potrzebujesz żeby zacząć, zapewne masz gdzieś w domu lub pracowni. Potrzebne będą ołówki i gumka, cienkopis, marker i papier. Nie wahaj się wziąć jak największej kartki – jeśli dysponujesz papierem do drukarki w standardowym formacie A4, połącz taśmą dwie strony. Dlaczego jest to takie ważne? Dla wielu z nas rysowanie nie jest umiejętnością, z którą jesteśmy zaprzyjaźnieni i trochę się tego bojąc, zaczynamy rysować z boku, lub w rogu kartki, jak najmniejszy szkic za pomocą drobniutkich, krótkich linii. Spróbuj zmienić to podejście! Żeby rozruszać rękę, będziesz potrzebować więcej przestrzeni i papieru w dużym formacie.

Krok pierwszy to wykonanie podrysu, czyli perspektywicznej siatki, w którą zostanie wpisany przedmiot, który rysujesz. Z czasem, możesz zrezygnować z tej warstwy rysunku, na początku pomoże Ci ona w widzeniu obiektu z różnych punktów widzenia. Jak nauczyć się wykonać podrys, dowiesz się z naszego kursu online Rysunek dla złotników. Wkrótce znajdziesz go na naszej stronie. Najdziesz tam informacje na temat tego, jak odważnie i z rozmachem zacząć stawiać linie i wyprowadzać łuki.
Żeby odróżnić właściwy rysunek od podrysu, użyj różnych narzędzi. Spodnie warstwy szkicu zostawiaj jak najjaśniejsze i stawiane cienkimi liniami. Przechodząc do tego, co znajduje się na wierzchu, używaj cienkopisów o mocnej czerni i grubszej kresce.

Papier i ołówek możesz zastąpić tabletem wyposażonym w specjalny ołówek i aplikacją Procreate. Jeśli masz taki sprzęt, koniecznie spróbuj! Rysunek w aplikacji możesz wykonać na kilku osobnych warstwach, dzięki czemu ewentualna zmiana koncepcji nie każe ci wygumkowywać wcześniejszych linii, z których jesteś zadowolona. Podobny efekt uzyskasz, używając papieru i kalki. W ten sposób możesz opracować na czysto gotowy podrys, natomiast wariantowe rozwiązania dla poszczególnych elementów, możesz nanieść na kalkę, nałożoną na widok podstawowej formy.
W drugim kroku zacznij obracać obiekt w wyobraźni i narysuj go wiele razy z rożnych punktów widzenia. Wykonaj serię rysunków starając się przedstawić obiekt widziany od góry, od dołu, z lewej i prawej strony. W ten sposób prześledzisz jak będą wyglądały elementy różnych stron. To trochę tak, jakby obracać położenie tego przedmiotu w wyobraźni i oglądać go za każdym razem w innym położeniu. Dzięki temu ćwiczeniu zobaczysz, że coś, co widziałaś jako koncept, zacznie stawać się realistycznym projektem. Możliwe jest, że w zmienisz wstępną koncepcję na temat jego wyglądu. Pozwól sobie płynąć. Zawsze możesz wrócić do poprzednich rysunków, jeśli poczujesz, że gubisz wątek. Pamiętaj, że rysunki, które wykonujesz, mają charakter roboczy – nie muszą być idealne ani skończone. Staraj się jednak nie uciekać od tego, czego nie możesz „zobaczyć”, albo zdecydować. Jeśli nie masz do końca pewności, jak może wyglądać zawias przy danym układzie elementów, postaraj się to jednak pokazać. W ten sposób częściowo już rozwiążesz problem, który pojawi się na etapie wykonywania wyrobu w metalu.
Na kolejnym etapie możesz poczuć, że wyczerpały Ci się pomysły. W takim wypadku, sięgnij po inspiracje, żeby odnowić zapasy twórczej energii. Poszukaj typowych schematów konstrukcji danego wyrobu jubilerskiego, i zobacz, jak mają się do twojej propozycji. Zrób przegląd pola i podobnych realizacji – zobacz, jak wykonane są detale: łączenia, zawiasy, oprawy kamieni. Możesz stworzyć moodboard, w którym zawrzesz wszystkie wizualne inspiracje zebrane w tym kroku.
Wróć do szkicowania, wykonaj jeszcze kilka wariantów i wybierz ten najbardziej obiecujący. Na jego podstawie stwórz pierwszy model z metalu. Zanotuj, jakie pojawiły się problemy do rozwiązania na etapie modelu. Czy miałaś je zawarte w rysunkach?

WYMYŚLANIE PRZEZ RYSOWANIE
To zupełnie normalne, jeśli czasem nie masz pomysłu na to, co chcesz zrobić. Na szczęście, ten pomysł można wypracować i nie musisz czekać na olśnienie. Jednym ze sposobów na to, żeby aktywnie coś wymyślić, jest właśnie rysowanie. Daj się ponieść flow: zacznij rysować, a z tego co powstanie, wybieraj elementy, które najbardziej Ci się podobają i rozwijaj je w kolejnych, nowych rysunkach.
Pamiętaj, że nie musisz w ten sposób nic konkretnego osiągnąć – jeśli nie będziesz zadowolona z niczego, co znajdzie się na kartce, możesz uznać za wartościowy sam fakt tego, że dałaś sobie czas na gimnastykowanie wyobraźni przestrzennej. Pewne pomysły mogą rozwinąć się w Twojej wyobraźni w wolnej chwili, potem do tego wrócisz.
GIMNASTYKA WYOBRAŹNI PRZESTRZENNEJ
Możesz mieć świetną technikę, ale prawda jest taka, że dopóki nie zaczniesz rysować, będzie Ci trudno wizualizować swoje pomysły w szybki i efektywny sposób.