Zacznij od realizacji pomysłu, kopiowania dobrych rozwiązań, lub zdecyduj się na metodyczną naukę od podstaw. Jeśli nie wiesz jak zacząć, wybierz strategię dla siebie i dowiedz się, jakie kroki podjąć, by zacząć robienie biżuterii.
Start w biżuteryjnym świecie możesz zacząć na trzy sposoby. Pierwszy z nich zaczyna się od pomysłu na projekt – postaraj się zrealizować go poznając odpowiednie metody. Drugi sposób to nauka poprzez kopiowania istniejących wzorów – w tym przypadku nauczysz się sprawdzonych rozwiązań tworząc gotową biżuterię na własny użytek. Trzeci sposób to poznawanie warsztatu krok po kroku, z silnym naciskiem na podstawy, dzięki którym płynnie przejdziesz do zaawansowanych praktyk, a w rezultacie Twoja wiedza będzie inspirować Cię świadomego i kreatywnego projektowania. To strategia dla osób, które myślą o tym, by złotnictwo stało się ich pełnowymiarową profesją.
W tworzeniu biżuterii najważniejsza jest motywacja. Jaki cel chcesz osiągnąć? Może nim być realizacja własnego pomysłu lub tworzenie biżuterii inspirowanej ulubionymi wzorami. Celem może być też realizacja marzenia, np. o zmianie pracy. W każdym przypadku, warto zbudować plan działania, składający się z mniejszych części, które łatwo będzie zrealizować. Poniżej znajdziesz dokładny opis trzech strategii wystartowania w świecie robienia biżuterii. Wybierz plan działania, który najlepiej pasuje do Twoich zamiarów. Jeśli masz ochotę zacząć, ale nie wiesz jak, śpieszymy z pomocą!
POMYSŁ NA ROBIENIE BIŻUTERII
Motywacją, która da Ci energię do tworzenia biżuterii, może być pomysł. Czy “chodzi ci po głowie” coś, co chciałabyś wykonać? Jeśli tak, kawał roboty masz już za sobą, bo wiesz, w którą stronę zmierzać. Oto kolejne kroki:
- Określ materiały, których chcesz użyć. Czy będzie to metal? W jakim kolorze? A może inna technika?
- Zacznij pracę od wykonania kilku szkiców, narysuj to, o czym myślisz. Spróbuj przedstawić projekt w różnych ujęciach – z przodu, z boku, z góry, a także w kilku wariantach, różniących się szczegółami. Wybierz najbardziej korzystny.
- Wykonaj prostą makietę – możesz użyć do tego papieru. Sprawdź proporcje, przymierz elementy do ciała i oceń, czy nie są zbyt małe lub duże.
- Poszukaj tutoriali dotyczących danej techniki i posłuż się tym, który pokazuje wykonanie biżuterii najbardziej zbliżonej do twojego wzoru
- Na bazie tutorialu, sporządź listę narzędzi potrzebnych, by wykonać dany wzór. Przygotuj miejsce do pracy i zakup materiały.
- Zacznij pracę i eksperymentuj! Uzbrój się w cierpliwość – idealnych rezultatów nie osiągniesz od razu.
Wskazówka: Wymienione czynności możesz wykonać samodzielnie, ale szybciej i skuteczniej dojdziesz do celu, mając wsparcie specjalisty. Jeśli jesteś osobą, która wyznacza i zdobywa cele, zapisz się na kurs tworzenia biżuterii w trybie indywidualnych lekcji. Pokaż nauczycielowi, jaki wzór chcesz wykonać, a on wybierze dla Ciebie najbardziej efektywną metodę nauki. Wraz z nauczycielem zdecydujesz o tym, w jaki sposób dostosować Twój projekt do Twoich umiejętności. W trakcie kursu biżuterii będziesz mogła zasięgnąć porady na temat zastosowania optymalnych do projektu materiałów, a także narzędzi niezbędnych, by wykonać go prawidłowo.
KOPIOWANIE, CZYLI ROBIENIE BIŻUTERII, GDY NIE MASZ JESZCZE POMYSŁU
To absolutnie normalne, jeśli chcesz tworzyć biżuterię, ale czujesz, że brakuje Ci na nią pomysłu. Pomysł przychodzi z czasem. Pojawi się wtedy, kiedy poznasz więcej zagadnień technicznych i zobaczysz, jakie rozwiązania są możliwe.
W tym momencie – zanim znajdziesz pomysł, a chcesz zbudować motywację do działania, dobrym rozwiązaniem będzie kopiowanie wzorów dostępnych na rynku. Kopiowanie to typ ćwiczenia, który od wieków stosowali adepci malarstwa. Podpatrując technikę mistrzów, uczyli się sposobu mieszania pigmentów, który oddawał barwy użyte w oryginale. Odkrywali też, jak pracować pędzlem, by najlepiej odwzorować odbicia na wodzie, czy szkle.
W przypadku biżuterii, wykonanie kopii wyrobu wymaga poznania i zrozumienia techniki, w której powstał. To świetna inspiracja do zdobywania wiedzy. Dodatkowo, wykonywanie kopii możesz wykorzystać do śledzenia swoich postępów. Porównując swój wyrób z oryginałem zobaczysz na przykład, czy poszczególne części zostały odpowiednio do siebie dopasowane i udało się zachować wyjściowe wymiary. Przyjmując taki tryb nauki, automatyczne dostajesz wytyczne do pracy, a po jej wykonaniu możesz udzielić sobie informacji zwrotnej. Oceniając efekt swojej pracy zorientujesz się, na czym skupić się w twojej praktyce, żeby uzyskać dobre rezultaty.
Kopiowanie na własne potrzeby w celach naukowych jest absolutnie akceptowalne. Pomyśl, jak wykonać pierścionek, którego zdjęcie wpadło ci w oko w magazynie modowym. Jeśli znajdziesz ciekawą biżuterię vintage, przeanalizuj jej konstrukcję, w szczególności sposoby łączenia elementów. Postępuj według instrukcji:
- Zdobądź informacje techniczne na temat wyrobu. Dowiedz się z jakiego materiału jest wykonany i w jakiej technice powstał.
- Poznaj zagadnienia związane z technologią. Samodzielnie znajdź materiały edukacyjne, lub zyskaj wiedzę na kursie tworzenia biżuterii.
- Zmierz dokładnie wszystkie wielkości elementów i grubości użytych materiałów, jeśli są widoczne.
- Staraj się odwzorować projekt. Pamiętaj, że formę można osiągnąć na kilka sposobów. Wybierz ten, który jest dla Ciebie najwygodniejszy.
- Powtórz wykonanie wzoru kilka razy, aby utrwalić wiedzę. Eliminuj błędy i usterki. Początkującym zdarza się źle dociąć elementy, rozminąć się z ich dopasowaniem lub użyć zbyt dużej ilości lutu… Po kilku powtórzeniach twoja precyzja będzie zdecydowanie większa.
Wskazówka: kurs tworzenia biżuterii da Ci impuls do systematycznej pracy nad rozwijaniem umiejętności. Każdą wątpliwość, która pojawi się w Twojej samodzielnej pracy, skonsultujesz z nauczycielem w trakcie zajęć. Dodatkowo, dzięki kolejnym porcjom praktycznej wiedzy zyskasz biegłość w tworzeniu kopii, a w efekcie wypracujesz własny, oryginalny styl!
NAUKA TWORZENIA BIŻUTERII OD POSTAW
Oczami wyobraźni widzisz się w pracy w pracowni jubilerskiej, gdzie tworzysz kolejne projekty własnej kolekcji? Jeśli wizja twórczego flow to cel, do którego dążysz, zapamiętaj go jako intencję, pomocną w utrzymaniu motywacji. Oto lista kroków, które pomogą Ci zbudować solidne podstawy niezbędne w profesjonalnym tworzeniu biżuterii.
- Wybierz specjalizację i zidentyfikuj swój styl. Określ styl biżuterii, w którym chcesz tworzyć. Czy to będzie biżuteria artystyczna, klasyczna, minimalistyczna, czy raczej biżuteria na zamówienie?
- Zdecyduj, z jakich materiałów chcesz będziesz korzystać. Popularne opcje to metale szlachetne (srebro, złoto), kamienie szlachetne lub materiały sztuczne.
Wskazówka: styl w projektowaniu biżuterii znajdziesz w trakcie 4 tygodniowego kursu online “Znajdź swój styl w tworzeniu biżuterii”. Kurs pomoże Ci sprecyzować zainteresowania i wyciągnąć esencję ze zbieranych inspiracji. W efekcie, zaproponujesz własne, oryginalne propozycje. Kurs prowadzony jest częściowo na żywo, co dodatkowo zmotywuje Cię do pracy. Zapisz się na listę oczekujących, by dostać informację na temat startu kolejnej edycji kursu.
- Zrób research na temat technik jubilerskich, materiałów i narzędzi. Jeśli interesujesz się klasycznym złotnictwem, sięgnij po podręczniki. Na początku wiele treści może wydawać się niezrozumiałych, jednak wraz z pogłębianiem praktyki korzystanie z książek stanie się łatwiejsze. Na dobry początek możesz zaopatrzyć się w Niezbędnik złotnika, zainwestować w podręczniki zagraniczne, (np. “Jewelry, Concepts and Technology” autorstwa Oppi Untrachta) lub sięgnąć po branżowe artykuły.
- Zdobądź doświadczenie praktyczne zapisując się na kurs tworzenia biżuterii. Najlepszym rozwiązaniem są systematyczne kursy stacjonarne, w trakcie których możliwa jest nauka pod okiem doświadczonych rzemieślników. Przekrojowy kurs złotnictwa w Wytwórni Antidotum to Kurs PRO. Kontakt z nauczycielem to najlepszy sposób, aby uczyć się warsztatu jubilera. W trakcie kursu otrzymasz indywidualne wskazówki i nauczysz się jak właściwie stosować i dobierać narzędzia do materiałów i celu, który planujesz osiągnąć.
- Kup narzędzia i ćwicz w domu. Podstawowe wyposażenie pracowni to pilniki, cążki, młotki i gesztelka (więcej o organizacji miejsca pracy dowiesz się tu). Jeśli dopiero zaczynasz przygodę ze złotnictwem, narzędzia do pracy możesz wypożyczyć. W miarę postępu twoich umiejętności zobaczysz, jakimi typami narzędzi lubisz pracować najbardziej. Zainwestuj we własne narzędzia wysokiej jakości, kiedy będziesz mieć pewność, że będziesz kontynuować naukę.
- Działaj i eksperymentuj tworząc pierwszy projekt. Pracuj powoli, starając się zrozumieć podstawy procesu. Dobrym pomysłem na początek będą kolczyki lub bransoletka składająca się z ogniw. Na później odłóż chęć oprawy kamieni – twoje zdolności będą rozwijać się z czasem, a oprawa kamieni wymaga wiedzy i precyzji, której brakuje osobom początkującym. Projekt najlepiej zacząć od rysunków i papierowych modeli, dopiero w kolejnym kroku przechodząc do pracy w metalu.
- Zachowaj cierpliwość i wytrwałość. Pamiętaj, że umiejętności rozwija się stopniowo. Nie oczekuj perfekcji od razu i miej dla siebie wyrozumiałość. Nauka tworzenia biżuterii to proces ciągłego doskonalenia się. Bądź gotowy na sukcesy, a czasem też na porażki… Pamiętaj, że najważniejsze to czerpać radość z procesu tworzenia. Nawet jeśli coś nie wyjdzie idealnie na początku, każda próba przyniesie Ci doświadczenie i zwiększy pewność siebie.
- Oceniaj swoje prace. Po ukończeniu projektu zastanów się, co poszło dobrze, co można poprawić i jakie umiejętności zdobyłaś. Zapisuj swoje refleksje. Kilka zanotowanych uwag na temat tego, co robiłaś w trakcie pracy i jakie napotkałaś trudności, pomoże zaoszczędzić czas związany z naprawą błędów, które możesz powtórzyć, tworząc projekt od nowa.
- Korzystaj z porad. Tutoriale online, blogi lub kursy mogą dostarczyć wielu wskazówek i inspiracji. Możesz skorzystać z jednodniowych warsztatów doskonalenia techniki, jeśli stwierdzisz, że potrzebujesz wsparcia w konkretnym obszarze – np. topieniu i odlewaniu srebra lub tworzeniu zawiasów i zapięć do bransolet. Paletę takich warsztatów technicznych znajdziesz wśród jednodniowych warsztatów technicznych na stronie Wytwórni Antidotum.
- Przyłącz się do społeczności. Wejście do grupy pasjonatów biżuterii to doskonały sposób na zdobycie wsparcia, rad i inspiracji. Jeśli masz taką możliwość, dołącz do współdzielonej pracowni jubilerskiej. W dużym gronie można podzielić się wydatkami na droższe narzędzia (na przykład polerki, czy walce), a dodatkową i największą korzyścią będzie praca w miłym towarzystwie!
Powodzenia w Twojej nowej pasji!