W Praskim Centrum Koneser powstało właśnie Muzeum Biżuterii Współczesnej. Nowa instytucja na mapie stołecznych galerii otworzyła się dzięki współpracy Fundacji Promocji Wzornictwa oraz Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych. Wystawa inaugurująca działalność Muzeum prezentuje prace trzydziestu artystów. Wśród nich znalazły się absolwentki Wytwórni Antidotum oraz dwóch naszych znakomitych nauczycieli: swoje prace zaprezentowali Kacper Schiffers i Marcin Bogusław, a także Agata Bieńkowska, Beata Ciesielska, Jola Gazda, Waleria Ługowska, Weronika Majewska, Dorota Michalska, Małgosia Podleśna-Zdunek, Kinga Sulej, Martyna Tejwan, Agnieszka Węgier i Anna Życka. To wielki sukces! Jest nam ogromnie miło, że złotnicza kariera tych projektantek miała swój początek właśnie w Wytwórni Antidotum.
Ideą stojącą za Muzeum Biżuterii Współczesnej jest popularyzacja i prezentacja złotnictwa jako dziedziny sztuk wizualnych. Wiele z prezentowanych na wystawie projektów bliskich jest współczesnej rzeźbie, czy projektom wzornictwa, różni je, co oczywiste – skala. Tu, w niewielkich formach złotniczych zobaczyć można pełne spektrum kształtów, faktur i koloru. Prezentowana na wystawie biżuteria wykonana jest nie tylko z klasycznych metali szlachetnych. Często pojawiają się rozwiązania autorskie, zaskakujące połączenia tworzyw i kamieni. Warto przyjrzeć się pracom, w którym w kompozycji znalazł się bursztyn: ten trudny materiał, często kojarzący się z mało subtelnymi kompozycjami biżuteryjnymi dostępnymi w sklepach dla turystów, tutaj traktowany w sposób, który niewprawnemu oku nie pozwoli nawet go rozpoznać!
Wystawa „Zielone Światło” czynna jest codziennie, w godzinach otwarcia Centrum Praskiego Koneser: centrum to nowe osiedle i centrum handlowe, zrealizowane w dawnej fabryce wódek. Siedzibę będą mieć tu także instytucje kultury, między innymi galeria Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Świeżo otwarte w tej lokalizacji Muzeum Biżuterii Współczesnej, w zamyśle pomysłodawców stanowić ma jednostkę, która nie tylko zintegruje środowisko twórców biżuterii, ale stanie się platformą wymiany również z twórcami innych dziedzin. Muzeum planuje nie tylko wystawy, ale też spotkania z artystami i wykłady – warto śledzić ich program organizowanych przez nich wydarzeń. Kalendarz Muzeum dostępny jest na Facebooku. Mamy nadzieję na kolejne wydarzenia, szczególnie, jeśli udział w nich będą brać nauczyciele, uczniowie i absolwenci Wytwórni Antidotum 🙂