Zastanawiasz się, jak robić własną biżuterię? To doskonałe wyzwanie dla każdej osoby, chętnej zmierzyć się ze zdobywaniem nowych umiejętności. Możesz zdobyć je ucząc się pod okiem fachowca, lub zyskać wiedzę na własną rękę – obserwując kursy online i eksperymentując. Dowiedz się, jakie techniki tworzenia biżuterii możesz zastosować i jakie przydadzą się do tego narzędzia i materiały.
POPULARNOŚĆ BIŻUTERII HANDMADE
Od kilku lat obserwujemy wzrost zainteresowania rękodziełem. Czy to próba znalezienia życiowej równowagi? Wiele codziennych i zawodowych sytuacji dotyczy działań w świecie cyfrowym. Z tego względu być może, część naszej kreatywności domaga się spełnienia w pracy manualnej, takiej, podczas której możemy zrelaksować wzrok i umysł. Tworzenie biżuterii jest doskonałym środkiem do tego, aby tę równowagę osiągnąć.
JAKI JEST CEL TWORZENIA BIŻUTERII?
Tworzenie biżuterii możesz potraktować jako rozrywkę, a także design i sztukę. Tworzymy ją po to, aby trwale zamknąć w niej piękno i emocje. Uroda biżuterii to jej wysmakowana forma, kunsztowne wykonanie i szlachetne materiały. Emocjonalny wymiar biżuterii to jej styl, który ma podkreślić osobowość noszącej ją osoby. Sama w sobie może być także wyrazem uczuć, jeśli ma charakter podarunku.
To, co wyróżnia autorską biżuterię, to jej unikatowość i fakt, że nie jest wyrobem fabrycznym. Jeśli cenisz tego rodzaju przedmioty i chcesz zacząć naukę rękodzieła, tworzenie biżuterii to świetny kierunek.
W JAKICH TECHNIKACH MOŻNA TWORZYĆ BIŻUTERIĘ?
Zastanawiasz się, jaka technika będzie dla Ciebie najbardziej odpowiednia? Zobacz nasz krótki przegląd:
1. BIŻUTERIA Z PÓŁFABRYKATÓW: w tej technice wykorzystasz koraliki lub kamienie, a także gotowe elementy, które połączysz w całość za pomocą linek lub łańcuszków. Za pomocą gotowych elementów możesz wykonać naszyjniki, bransoletki i kolczyki. Wykorzystując tę technikę możesz bawić się w zestawienie kolorów, kształtów i proporcji elementów. Jeśli zechcesz dodać własnoręcznie wykonane detale, możesz zdecydować się na tworzenie własnych korali ze szkła (np. za pomocą techniki millefiori), z ceramiki lub glinki polymer clay. Ten rodzaj biżuterii z powodzeniem wykonasz w domowym studio. Technika ta wymaga niewielkiej ilości specjalistycznych narzędzi. O narzędziach powiemy więcej w kolejnym akapicie.
2. BEADING lub inaczej koralikowanie. To technika, w której wykorzystuje się szklane koraliki niewielkich rozmiarów i różnych kształtów. Koraliki łączy się żyłką za pomocą igły lub z wykorzystaniem techniki zbliżonej do tkania. Duże pole do popisu otwiera się tu w dziedzinie wzorów – zarówno graficznych z wykorzystaniem koloru, jak i unikatowych sposobów łączeni koralików. Klasyczne techniki koralikowe do tkanie i peyote. Wykonasz w ten sposób bransoletki i kolczyki, a z prefabrykatów wykonasz niezbędne elementy konstrukcyjne, np. zapięcia i sztyfty do kolczyków.
3. WIRE-WRAPPPING – to tworzenie biżuterii z zastosowaniem cienkiego srebrnego drutu, kształtowanego w charakterystyczny, organiczny sposób. Za pomocą drutu oplatać można także kamienie. W technice wire wrapping wykonasz każdy typ biżuterii.
4. Soutache (sutasz), filc, i inne techniki pasmanteryjne, można wykorzystać także do tworzenia biżuterii. Z ich pomocą stworzysz ciepłe, miękkie, kolorowe elementy o charakterystycznym stylu zbliżonym do boho. W tym przypadku działasz głównie igłą i nitką, a elementy konstrukcyjne można wykonać z prefabrykatów.
5. POLYMER-CLAY to termoutwardzalna glinka z tworzywa, z której wykonasz kolczyki lub elementy do naszyjników. Charakterystyczne dla tej techniki jest operowanie kolorem – glinki możesz mieszać ze sobą niczym farby, żeby uzyskać pożądany kolor. Także gotowe kolory są miłe dla oka – produkowane są w seriach uwzględniających aktualne kolorystyczne trendy. Tworzenie biżuterii z wykorzystaniem polymer clay jest intuicyjnie łatwe, jednak by uzyskać dobre rezultaty, trzeba tworzyć elementy z precyzją i zachowaniem podstawowych zasad warsztatu. To zdecydowani technika dla perfekcjonistek 🙂
6. METAL-CLAY to intuicyjna, rzeźbiarska technika tworzenia biżuterii, w której stosuje się glinkę srebrną – po wypalaniu w wysokiej temperaturze, finalny element będzie składał się z czystego srebra. Ciekawym zastosowaniem metal clay jest tworzenie elementów biżuterii na wzór motywów roślinnych.
6. ZŁOTNICTWO: to tradycyjna technika tworzenia biżuterii, w której wszystkie elementy wykonywane są ręcznie. Stosować można tu zarówno szlachetne metale i kamienie, jak i ich tańsze zamienniki. Mimo tradycyjnego wymiaru tej sztuki, za jej pomocą tworzyć można nowoczesne i zaskakujące formy. Wykonane w ten sposób elementy będą trwałe, ich blask po latach z łatwością będzie można odświeżyć. Tak tworzona biżuteria może mieć także znaczną wartość materialną.
JAK ZROBIĆ WŁASNĄ BIŻUTERIĘ W DOMU?
Zestaw materiałów i narzędzi, niezbędny by tworzyć biżuterię, będzie różnić się w zależności od tego, którą z omówionych wcześniej technik weźmiesz na warsztat. Kilka wymienionych poniżej typów narzędzi wykorzystasz w wielu technikach:
1. Cęgi w różnych kształtach. Zastosujesz je do cięcia drutu i łączenia elementów, np. rozdzielania metalowych kółeczek, które będą łączyć elementy kolczyków. Cęgi przydadzą się do wire-wrapping, polymer clay, a także złotnictwa.
2. Pilniki – niezastąpione by wyrównać krawędzie elementów, a także wygładzić powierzchnię. Przydadzą się w polymer i metal clay, a także w tradycyjnym złotnictwie. Dobrze jest dysponować zestawem pilników o różnych przekrojach, podstawowy zestaw to pilnik płaski i półokrągły i już na początkowym etapie dobrze jest mieć ich dwie pary. Duże pilniki pozwolą opracować krawędzie z grubsza, a małe w detalu. Tańszym zamiennikiem pilników jest papier ścierny, nieodzowny w pracy jubilerskiej. O tym, jak przygotować domowe studio złotnicze, przygotowaliśmy szczegółowy materiał video. Aby go zobaczyć, wystarczy, że zalogujesz się na naszej stronie, film dostępny jest za darmo.
3. Suwmiarka. Specjalna miarka, dzięki której zmierzysz wymiar każdego przestrzennego obiektu. Możesz kupić zwykłą suwmiarkę, lub wyposażoną w elektroniczny element odczytujący wymiar z dużą dokładnością. Odczytanie wymiaru z suwmiarki wymaga treningu, w przypadku miarki elektronicznej nie musisz się tego uczyć. Decyzja należy do ciebie.
4. Pęseta – zdziwisz się, jak bardzo pomaga w pracy. Przyda się oczywiście w tradycyjnym złotnictwie, ale też w polymer clay. Niewielkie elementy trudno dobrze chwycić palcami, szczególnie wtedy, kiedy np. używamy gumowych rękawiczek, żeby nie zostawiać na glince odcisków palców. Pęseta pomoże delikatnie uchwycić nawet najmniejszy element, i umieścić go na powierzchni we właściwym miejscu. Kup niewielką pęsetę z cienkimi szczypczykami, wtedy praca będzie najdokładniejsza.
Narzędzia i materiały z powodzeniem kupisz przez internet. Płytki miedzi i mosiądzu można kupić wysyłkowo w niewielkich arkuszach. Kupując arkusz, zwróć uwagę na jego grubość. Do wycinania niewielkich elementów wystarczy blacha o grubości 0,5-1mm.
Przez internet kupisz także kamienie. Uważaj jednak na podróbki i kupuj te szlachetne w miejscach godnych zaufania.
JAK ZACZĄĆ TWORZYĆ WŁASNĄ BIŻUTERIĘ?
Tworzenia biżuterii możesz uczyć się na dedykowanych kursach, a także online, na przykład na podstawie tutoriali video. Wytwórnią Antidotum przygotowała kilka takich lekcji dotyczących metal clay, beadingu, a także technik wykorzystujących tekstylia. Jeśli chcesz zobaczyć, co mamy w menu kursów online, kliknij w ten link i przejdź do naszego sklepu.
Jeśli chcesz tworzyć biżuterię z wykorzystaniem szlachetnych metali i kamieni, podejmij naukę na kursie złotniczym. Pod okiem nauczyciela nauczysz się podstaw pracy związanej z obróbką metali: wycinania, lutowania elementów i oprawy kamieni. W Wytwórni Antidotum możesz zacząć uczyć się złotnictwa na dwa sposoby – decydując się na uczestnictwo w zajęciach kursowych PRO, lub lekcjach indywidualnych.
CZY TWORZENIE BIŻUTERII MOŻE BYĆ PRACĄ?
Jeśli chcesz, by tworzenie biżuterii stało się twoim zawodem, musisz dowiedzieć się, w jaki sposób wykonać wiele wyrobów w krótkim czasie. Pomoże Ci w tym kurs pracy w wosku jubilerskim w Wytwórni Antidotum. Za pomocą modeli woskowych, wykonasz odlewy wielu elementów o tym samym kształcie, dzięki czemu będziesz mogła produkować modele w seryjnej ilości.
Możesz skupić się na projektowaniu wzorów biżuterii, a jej wykonanie oddać fachowcom. W tym przypadku dobrze jest poznać podstawy rysunku lub grafiki komputerowej, tak, by móc skutecznie przedstawić swój pomysł wykonawcy. Szerzej piszemy o tym w innym artykule na naszym blogu.