Czy czyszczenie biżuterii jest konieczne? Tak, jeśli chcemy zachować jej połysk. Nawet gdy nie używamy biżuterii, z czasem blask złota i srebra przemija. Dzieje się tak, ponieważ na powierzchni metali zachodzą reakcje chemiczne powodujące ich zmatowienie i utratę pierwotnego wyglądu. Srebrna biżuteria stosunkowo szybko traci swój połysk. Wyroby złote, choć bardziej odporne, także tracą swój urok wraz z upływem czasu. Noszenie biżuterii przyśpiesza proces matowienia powierzchni metalu poprzez powstające mikrozarysowania oraz kontakt z potem.
JAK CZYŚCIĆ BIŻUTERIĘ?
Oto kilka domowych sposobów na przywrócenie wyrobom metalowym ich pierwotnego blasku.
• Pasta do zębów
Wystarczy najprostsza pasta do zębów, bez mikrogranulek i innych dodatków. Po wyczyszczeniu biżuterii miękką szczoteczką wypłucz ją pod bieżącą wodą.
• Papka z popiołu papierosowego
Przeczyść biżuterię popiołem używając szczoteczki. Wypłucz pod bieżącą wodą i osusz.
• Pranie
Zabezpieczoną biżuterię (dobrym rozwiązaniem będzie włożenie ozdób do nogawki starych rajstop) włóż do pralki automatycznej i pierz z bielizną w temperaturze ok. 30 – 40 st. C.
CZYSZCZENIE METALU W GORĄCYCH KĄPIELACH
• Gorąca kąpiel do czyszczenia srebra i wyrobów platerowanych
Zaśniedziałe platery i srebra moczymy kilkanaście minut w gorącej kąpieli złożonej z 3 litrów wody, 5 łyżek octu i 4 łyżek sody oczyszczonej. Następnie płuczemy je w zimnej wodzie i osuszamy miękką ściereczką.
• Gorąca kąpiel do czyszczenia miedzi i mosiądzu
Łyżeczkę soli i łyżkę octu zalewamy niewielką ilością gorącej wody. Roztwór delikatnie wcieramy w czyszczoną powierzchnię. Następnie myjemy przedmiot w gorącej wodzie z mydłem lub płynem do mycia naczyń i polerujemy. Przedmiotom wykonanym z innego metalu, a jedynie pokrytym miedzią lub mosiądzem, robimy tzw. kąpiel chemiczną, dzięki której warstwa pokrywająca nie zetrze się. Plastikową miskę wykładamy folią aluminiową i układamy na niej przedmiot do czyszczenia. Następnie, rozpuszczamy 1/4 szklanki sody oczyszczonej w litrze gorącej wody i wlewamy ten roztwór do miski. Dzięki reakcji chemicznej, rdza z czyszczonego metalu przejdzie na folię aluminiową.
Uwaga! Kąpiel chemiczną należy robić w gumowych rękawiczkach.
CZYSZCZENIE BIŻUTERII ZE ZŁOTA
Złote łańcuszki i bransoletki znów będą lśnić jak nowe, jeśli posmarujemy je sokiem z cebuli, a po kilku godzinach wypolerujemy. Możemy je także włożyć do słoiczka, zalać ciepłą wodą z dodatkiem płatków mydlanych i sody. Po zamknięciu słoika potrząsamy nim przez kilka minut. Biżuterię wyjmujemy, płuczemy w ciepłej wodzie, suszymy i polerujemy. Złote łańcuszki doskonale również czyści się wilgotną watką z odrobiną proszku do pieczenia. Przy czyszczeniu przedmiotów pozłacanych, zdecydowanie unikaj tarcia.
CZYSZCZENIE BIŻUTERII ZE SREBRA
Pociemniałe wyroby ze srebra można czyścić na kilka sposobów:
– nałożyć mieszaninę miałkiej kredy i spirytusu, pozostawić na 30 minut, wypolerować miękką szmatką
– umyć w ciepłej wodzie z mydłem z dodatkiem amoniaku lub soku z cytryny, wypłukać i wypolerować irchą
– umyć w ostudzonej wodzie, w której gotowały się ziemniaki w łupinach , wypolerować
– nałożyć ubitą pianę z białka , pocierać miękką flanelą lub tamponem z waty, wypłukać, osuszyć
CZYSZCZENIE KAMIENI SZLACHETNYCH I PEREŁ
Woda z mydłem – do czyszczenia kamieni szlachetnych
Szafiry, rubiny, brylanty oprawione w złoto wystarczy od czasu do czasu wypolerować. Można je też namoczyć w letniej wodzie z mydłem i delikatnie wyczyścić miękką szczoteczką, a następnie wypłukać.
Korale i turkusy myjemy w letniej wodzie z odrobiną sody oczyszczonej. Pamiętajmy, aby korali nie zamykać w blaszanym pudełku, lecz przechowywać osobno w drewnianym lub tekturowym pojemniku. Po umyciu dobrze jest przetrzeć je szmatką nasączoną oliwą i terpentyną, a następnie wypolerować irchą.
Korale i perły powinno się nosić jak najczęściej, gdyż dzięki zetknięciu ze skórą zachowują swoje piękno. W przypadku pereł trzeba uważać, aby nie spryskiwać ich perfumami lub lakierem do włosów (jeśli tak się stanie, należy je natychmiast starannie wytrzeć). Perły naturalne, bardzo cenne, najlepiej oddać do czyszczenia fachowcom. Sprawdź, czy w Twojej okolicy działa renomowany zakład zajmujący się renowacją biżuterii. Warszawa ma do zaproponowania kilka adresów, możesz także zdecydować się na wysłanie biżuterii do zakładu działającego w innym mieście.
CZYSZCZENIE KOŚCI SŁONIOWEJ
Surowe mleko – do czyszczenia kości słoniowej (szylkretu)
Kość słoniowa nie znosi wahań temperatury, wilgoci i braku światła. Jeśli chcemy zadbać o jej dobrą kondycję, należy chronić ją przed wysuszeniem, w innym razie stanie się krucha i podatna na pęknięcia. Wyroby z kości słoniowej możemy czyścić na kilka sposobów:
– moczymy przez kilka godzin w surowym mleku, a następnie suszymy na słońcu, aby wybielała
– zanurzamy ja w letniej wodzie z mydłem i czyścimy miękką szczoteczką
– polerujemy roztworem terpentyny (rozcieńczamy ją 10-krotnie) i kładziemy na słońcu do wybielenia
CZYSZCZENIE SZTUCZNEJ BIŻUTERII
Ze względu na cienką powłokę szlachetnego metalu na powierzchni biżuterii pozłacanej, sztuczną biżuterię należy czyścić delikatnie, unikając tarcia szczoteczką i kąpieli w nadmiernie kwaśnych substancjach. Bezpiecznym zabiegiem będzie kąpiel w wodzie z mydłem lub przecieranie szmatką zmoczoną w roztworze wody, soku z cytryny i soli kuchennej w równych proporcjach.
Informacje zaczerpnięte zostały ze strony firmy „AG-AU Duber”, producenta środków do kompleksowej, skutecznej i bezpiecznej pielęgnacji biżuterii oraz metali kolorowych i szlachetnych. Więcej informacji na temat czyszczenia biżuterii domowymi sposobami znajdziesz także w książce ABC Porządków domowych Zofii Dzięgielewskiej, Wydawnictwo Watra, Warszawa 1985r.